7.4.1946 - 15.6.2008
Stan Winston byl specialistou ve vizuálních efektech, make-upu a také filmovým režisérem. Mezi jeho nejznámější práce patří Terminátor, Jurský park, Vetřelci (Stan byl častým spolupracovníkem Jamese Camerona) a Střihoruký Edward. Za svoji práci vyhrál 4 Oscary.
V roce 1972 Winston založil vlastní společnost Stan Winston Studio a získal ocenění Emmy za jeho práci na telefilmu Gargoyles. V průběhu dalších sedmi let Wiston získává nominace Emmy za efekty na filmech jako je The Autobiography of Miss Jane Pittman. Winston také vytvořil Wookiee kostýmy pro Star Wars Holiday Special v roce 1978.
V roce 1982 získal Winston první nominaci na Oscrara za efekty ve filmu Heartbeeps. To bylo v době, kdy už založil vlastní studio. O rok později navrhl masku Mr. Roboto pro americkou rockovou skupinu Styx.
V roce 1987 mu volal Arnold Schwarzenegger, že by potřeboval pomoc u filmu Predátor. Oba se už znali z Terminátora, tak Winston nasedl do letadla a během letu do džungle, kde se film měl natáčet, navrhl základní koncept emzáka. Slavné tesáky mu poradil jeho spolucestující James Cameron. V roce 1989 Winston režíroval svůj hororový debut Pumpkinhead a získal za něj ocenění za nejlepší debutní režii na Filmovém festivalu v Paříži. I když v kinech Pumpkinhead neuspěl, tak se po čase stal kultovní klasikou. Jeho dalším režijním projektem byl film pro děti A Gnome Named Gnorm (1990), kde hraje Anthony Michael Hall.
James Cameron znovu pozval Winstona a jeho tým v roce 1990 k projektu Terminator 2: Judgment Day. T2 měl premiéru v létě 1991 a Winstonova práce trhala návštěvnost kin a získala mu dva další Oscary za nejlepší makeup a vyzuální efekty. V roce 1992 byl nominován za další film Tima Burtona, Batman se vrací. Kde z Danny DeVita udělal tučňáka, z Michelle Pfeifferové udělal Catwoman.
Winston poté otočil svoji pozornost od nasilných robotů a příšer na dinosaury, když ho oslovil Steven Spileberg, aby mu pomohl s filmem Jurský park. V roce 1993 se stal z filmu blockbuster a Winston si odnesl dalšího Oscara za vizuální efekty. Ve stejném roce Winston, Cameron a Scott Ross založili studio Digital Domain, které se stalo jedno z předních studií na digitální a vizuální efekty na světě. Po pěti letech a úspěchu z Titanicu, Cameron a Winston oddělili svoji spolupráci od společnosti a odstoupil z její správní rady.
Winston a jeho tým nadále pracoval na efektech v mnoha dalších filmech a zároveň rozšířil svoji práci v animované oblasti. Některé Winstonovi animované práce lze vidět ve filmech The Ghost and the Darkness and T2 3-D: Battle Across Time, což je 3D pokračování Terminátora pro zábavný park studia Universal. Jedna z Winstonovo nejabicioznějších prací je animace ve Spielbergově filmu AI: Umělá inteligence, kde získal další nominaci na Oscara za nejlepší vizuální efekty.
Žádné komentáře:
Okomentovat